Media Email

źródło: Przyjaciel Pies Nr 5 - PORTRET RASY - SPANIEL BRETOŃSKI - PRACOWNIK TERENOWY

autor - Anna Redlicka

Aby zobaczyć cały artykuł,
kliknij na zdjęcia.
 

Lekarze o mokrych nosach i puszystej sierści

Aby zobaczyć cały artykuł,
kliknij na zdjęcia.
 

Psy, które leczą dzieci

Aria, Kazan,Batiar, Dukat, Luna i Smart biegają po sali rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka. Psy i wolontariusze stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom pomagają w leczeniu małych pacjentów...

Rzeczpospolita 12.06.2008


Nadzwyczajna skuteczność psich terapeutów

Czteroletni Piotrek pierwszy raz w życiu wyciągnął rękę, gdy roczny labrador chciał dać mu 'cześć' - opowiada dr. Grażyna Grabska z centrum Zdrowia Dziecka

Gazeta Wyborcza 12.06.2008


Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

http://fakty.interia.pl/news/ogolnopolski-dzien-dogoterapii,1126383/3c49339f2caf64838e52afcb1690fed1?source=rss

(...)- Zeszłoroczna wizyta "Pomóżmy razem" w Klinice Rehabilitacji w Centrum Zdrowia Dziecka zaowocowała stałą współpracą ośrodka z psimi terapeutami - powiedziała Magdalena Nawarecka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.

- Obecnie prowadzimy zajęcia grupowe dla dwóch oddziałów - Neurologii i Rehabilitacji oraz zajęcia indywidualne z rehabilitacji ruchowej. Psi terapeuci pojawiają się w placówce trzy razy w tygodniu. Dzięki zabawie z nimi dzieci w naturalny sposób pokonują bariery - żeby móc się z nimi przespacerować, muszą nauczyć się chodzić, a żeby podać smakołyk - wyciągnąć niecałkiem sprawną rękę - tłumaczyła przewodniczka.

O efektach pracy mówiła też ordynator oddziału rehabilitacyjnego w CZD, dr Grażyna Grabska. - Uczymy dzieci, że psa nie należy się bać, że nie roznosi on bakterii, które nas zaatakują, a także, że można z nim ćwiczyć i konkurować - skoro pies przejdzie przez tunel, to i ja potrafię - wyjaśniła.

Podczas środowego spotkania psi terapeuci zaprezentowali swe umiejętności - na dany przez dzieci znak pies rasy beagle - Batiar szczekał i warował, a seter irlandzki Luna i chiński grzywacz Molly pozowały do zdjęć, jednocześnie nadstawiając łby do głaskania przez zachwycone dzieci.

- Przeszkodzić w przyjęciu psich terapeutów na teren szpitala czy ośrodka pomocy społecznej może tylko jedno - brak miejsca. Innych przeciwskazań nie ma - powiedziała kierownik Kliniki Rehabilitacji CZD Anna Łukaszewska.

Szkolenie psa-terapeuty trwa dwa lata, uczestniczą w nim dwie osoby: wolontariusz i trener. Przez pierwszy rok wolontariusz socjalizuje psa - oswaja z miastem, otoczeniem, komunikacją miejską itp. Następnie pies przekazywany jest trenerowi, który uczy go konkretnych komend i pracy z dziećmi. Rasa psa nie jest najważniejsza, bowiem o przydatności do bycia terapeutą decyduje jego usposobienie. (...)

Portal www.interia.pl 11.06.2008