Różne ciekawe Email
Mity i legendy o psach
 

Pies o czarnym umaszczeniu jest bardziej agresywny – fałsz - potoczne stwierdzenie, oparte na psychicznym odczuciu człowieka, że kolor czarny, ciemny jest nieprzewidywalny, wzbudzający lęk, a kolor jasny jest odczuwalny, jako łagodny i przyjazny (czyt. poniżej Syndrom czarnego psa).

Czarne podniebienie oznacza agresję – mit, który w żadnym razie nie jest prawdziwy, dowodem na to jest fakt, że rozmieszczenie czarnego barwnika na podniebieniu jest cechą naturalną u wielu psów różnych ras, zarówno tych uznanych za agresywne jak i tych, które uważane są za łagodne, a także u mieszańców. Charakter psa zależy od odpowiedniego wychowania i właściwej socjalizacji z otoczeniem.

 

Pies szczeka i wyje do księżyca to będzie nieszczęście - Wycie odziedziczył pies po swoim przodku wilku, który w ten sposób porozumiewał się ze swoją grupą. Pies nie wyje do księżyca, tylko silne światło księżyca wyzwala w nim instynktownie odwieczny pociąg do polującej sfory, która w księżycowe noce oczekiwała na bogate łupy.

Żyć jak pies z kotem, - czyli w niezgodzie, awanturując się i kłócąc niemal bez przerwy. Z bliżej nieznanej przyczyny dość powszechne jest przekonanie, że koty i psy to odwieczni wrogowie pałający do siebie naturalną nienawiścią. W praktyce większość psów jest z natury nastawiona do kotów przyjaźnie i tylko błędne wychowanie może to zmienić, w domu, gdzie pod jednym dachem żyją przedstawiciele obu gatunków, najczęściej rządzi kot.

Pies uczy się tylko do pewnego wieku – fałsz - szkolenie każdego psa rozpoczyna się jak najwcześniej, dopasowując ćwiczenia i ich czas dodpowiednio do wieku psa. Przy okazji należy pamiętać o tym, że raz wyszkolony pies nie będzie już zawsze posłuszny. Każdego psa, nawet starszego da się nauczyć nowych ćwiczeń, sztuczek. Przy starszych psach trzeba mieć więcej cierpliwości, gdyż większość z nich ma już swoje nawyki czy przyzwyczajenia. W takiej sytuacji bardzo ważne jest poznanie indywidualnych preferencji i motywacji psa do pracy.

 

Będzie padać, gdyż, pies je trawę to przesąd. Pies skubie trawę, gdyż jest mu ona potrzebna podobnie jak inne zawierające cukier rośliny, często pomaga w oczyszczeniu przewodu pokarmowego po spożyciu niestrawnego pokarmu.

Dlaczego psy uczą się łatwiej niż koty? - Koty nie są głupie, ale po prostu nie chcą się uczyć wykonywania poleceń tak jak psy. pPzodkowie psów żyli w grupie, gdzie dowodził pies/suka Alfa. A zatem pies instynktownie traktuje właściciela jak pswojego rpzewodnika i wykonuje Jego polecenia. Natomiast dzikie koty żyją samotnie i nie muszą się nikogo słuchać.

Dlaczego psy krążą wokół zanim się położą? - Jest to bardzo stary zwyczaj, praktykowany wśród dzikich psów. Związany on był z zapewnieniem sobie bezpieczeństwa. Pies zanim się położył obchodząc teren sprawdzał, czy jest bezpieczny. A poza tym wybierał najbardziej wygodne miejsce.


Ostatni spacer ...

To tylko pies, tak mówisz...
Tylko pies
A ja Ci powiem
Że pies to czasem więcej jest niż człowiek
On nie ma duszy, mówisz...
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie
a kiedy się pożegnać trzeba
I psu czas iść do psiego nieba
To niedaleko pies wyrusza
Przecież przy Tobie jest psie niebo
Z Tobą zostaje jego dusza.


Simona - http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=13&i=75768&t=75768

 


10 rzeczy, które mogą zabić psa w naszym domu.

W naszym domu występuje wiele substancji, które mogą być toksyczne dla naszego psa, wymienimy te, które są najczęściej przyczyną zatruć naszych psów:

 • Paracetamol - popularny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w naszych apteczkach, szczególnie groźny jest dla szczeniąt. Paracetamol może powodować nieodwracalne uszkodzenie nerek. Groźne może być również spożycie większych ilości preparatów witaminowych, leków antydepresyjnych i antybiotyków.
 • Czekolada - szczególnie groźne w skutkach może być spożycie przez pupila gorzkiej czekolady lub czekolady stosowanej jako polewy do ciast, o dużej zawartości kakao. Spożycie przez psa dużej ilości czekolady może być nawet śmiertelne w skutkach, najczęściej jednak dochodzi do zatruć pokarmowych, których główne objawy to wymioty, biegunka, wzmożona diureza i nadpobudliwość. Czasami może dojść do drgawek i poważnych zaburzeń rytmu serca.
 • Odmrażacze do szyb i zamków zapach tych środków jest na ogół słodki, podobnie jak ich smak, przez co łatwo wabi psa. Główne objawy zatrucia to: napad drgawek, wymioty, nudności, zaburzenia czynności nerek, a czasami ich całkowite uszkodzenie.
 • Wybielacze - wybielacze tkanin najczęściej zawierają chlor lub nadtlenek wodoru, czyli silne utleniacze powodujące podrażnienia błon śluzowych, a często nawet ich poparzenia. Podstawowe objawy zatrucia wybielaczami to: ślinotok, wymioty, ból brzucha.
 • Pestki owoców - szczególnie toksyczne są pestki brzoskwiń i jabłek, zawierające cyjanowodór toksyczny dla ludzi i zwierząt. Objawy zatrucia to ślinotok i wymioty.
 • Rośliny doniczkowe - wiele popularnych roślin doniczkowych może być wysoce toksyczna np., Difenbachia, Gwiazda Betlejemska, Amarylis, Oleander, Kalanchoe, Aloes i Bluszcz. Często do zatruć zachodzi w trakcie kontaktu zwierzęcia z wydzielinami tych roślin. Należy również zachować szczególną ostrożność przy zwalczaniu szkodników np. mszyc, niektóre środki ochrony roślin mogą być toksyczne dla psa. Podstawowe objawy zatruć to przede wszystkim wymioty, jednak często substancje wydzielane przez rośliny mogą być neurotoksynami, które wywołują zaburzenia ze strony układu nerwowego.
 • Płyn do płukania jamy ustnej - płyny do płukania jamy ustnej mogą zawierać kwas borowy, który jest silnie toksyczny dla psów. Objawy zatrucia to wymioty, ślinotok, drgawki, a nawet śpiączka. Wszelkie kosmetyki i środki higieniczne zawierające kwas borowy np. płyn do płukania i przechowywania soczewek, środki czyszczące do protez zębowych należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla psa.
 • Zmiękczacze do tkanin i inne detergenty - wszystkie środki czyszczące i piorące są toksyczne dla psów, jednak zmiękczacze do tkanin zaliczają się do wysokiej klasy toksyczności. Objawy zatrucia to przede wszystkim wymioty, ślinotok, palący ból w pysku, osłabienie siły mięśni, a czasami nawet śpiączka.
 • Kulki naftaliny i inne środki na domowe insekty - większość środków na mole zawiera insektycydy, których substancje czynne mogą powodować uszkodzenie układu nerwowego i nerek. Najczęstsze objawy zatrucia to wymioty i drgawki.
 • Baterie - spożycie baterii z pilota, zegarka może być fatalne w skutkach, zawarte w bateriach kwasy w krótkim czasie powodują owrzodzenie przełyku i ścian żołądka. Objawy zatrucia: drgawki, wymioty, brak apetytu, ślinotok.

Inne substancje toksyczne dla psów w naszych domach:

 • kawa (we wszystkich formach)
 • alkohol
 • awokado
 • cebula
 • rodzynki i winogrona
 • sól
 • czosnek
 • produkty słodzone xylitolem np. guma do żucia
 • drożdże piekarskie

 

Jeżeli Twój pies połknął lub zjadł wymienione szkodliwe dla niego substancje oraz przejawia opisane objawy,  należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

materiał wykorzystano z: Pies, psy, rasy psów - Szarik.pl, 2007-03-10 20:32:55

 


Syndrom czarnego psa z którym już kilkakrotnie przydarzyło nam się spotkać będąc właścicielami Dukata opisany został w artykule Przyjaciel Pies nr 10/2009.

10 powodów, dla których czarne psy polecają się do adopcji: według www.blackpearldogs.com
 
 • czarnej sierści nie widać ani na meblach, ani na ubraniu.
 • do czarnego pasuje wszystko - możesz dla nas wybrać akcesoria w dowolnym kolorze.
 • czarną sierść łatwiej się sprząta. 
 • skutecznie ukrywamy brud na swoich ciałach (to nie znaczy że nie trzeba nas kąpać, ale goście od razu nie zobaczą brudnego psa).
 • tworzymy doskonałe tło dla drugiego psa w innym kolorze.
 • dostępność ! Możesz nas znależć w każdym schronisku. Jesteśmy dostępni w każdym wieku, bez kolejek i długiego szukania wymarzonego czworonoga.
 • nikt Cię nie zapyta: a właściwie co to za pies? Każdemu wystarczy, że jest duży i czarny, nikt nie będzie drążył tematu.
 • jesteśmy wspaniałą ochroną podczas nocnych spacerów - nikt nie zaczepi nas na ulicy.
 • jesteśmy symbolem wysokiego statusu - przecież czarne perły są najdroższe ...
 • My po prostu Cię potrzebujemy ! 

 


Stare powiedzenie znalezione w dyskusji na forum lowiecki.pl - 'dziećmi i psem się nie pochwalisz' zawsze wytną jakiś numer w najmniej odpowiednim momencie. Wigilijne strofy
napisane przez Kasię, Olę i Alę            

Zauważyciele” czyli o naszych kochanych gimnazjalistach

 

Gimnazjum Społeczne nr 27

wspaniałych uczniów ma.

Nasza Ania ich bardzo dobrze zna.

O dogoterapii im dużo mówiła

i w ten sposób ich tutaj sprowadziła.

Andrzejkowe wróżby dla nas przygotowali,

i z nami wspólnie wosk lali.

Za Mikołaje się poprzebierali

i dużo radości nam tym dali.

Z Panią Ewą do nas przybywają,

za opiekę i dobre serce ją uwielbiają.

Wigilię dla nas przygotowali

i razem z nami kolędę odśpiewali.

Dziękujemy za wspólny czas mile spędzony,

który nigdy nie był dla nas stracony.

Ujrzeć ponownie Was pragniemy

i za wszystko DZIĘKUJEMY!


Ukochana dogoterapia

Gdy wtorkowy i czwartkowy wieczór nadchodzi,

nic innego nas nie obchodzi.

Niesamowicie się cieszymy,

Kiedy o naszych pieskach myślimy.

A jest ich bardzo wiele,

oto nasi PRZYJACIELE:


GIA, choć dopiero uczy się,

świetnie z nami bawi się.

Z sierścią piękną i kremową

mogłaby zostać psią królową.

 

IVAN niezwykle miły i szalony,

by biegać za piłką jest stworzony.

Nie gardzi pysznymi smakołykami,

a szczególnie parówkami.

 

BATIAR swą mądrością imponuje,

gdy trudne sztuczki wykonuje.

Gdy przez przeszkody skacze,

każdy rywal jego płacze.

 

KLUSEK od siostry bardziej doświadczony,

wydaje się być wiecznie rozmarzony.

Chociaż leniwy jest troszeczkę,

zawsze za smakołyk przybija piąteczkę.

 

SMART uwielbia głośne szczekanie,

mając na agility jakieś zadanie.

Długa sierść zasłania mu oczy,

ale i tak przeszkody przeskoczy.
 

MOLLY mała i bardzo  nieśmiała,

zawsze wszystkich rozbawiała.

Zadziwia śmiesznym ryjkiem swym

i dlatego mamy ten rym!


KEA zdolności swej Pani zawdzięcza,

która ją uczy, a nie zamęcza.

Świetnie się z dziećmi dogaduje,

nawet, gdy ktoś ją denerwuje.

 

ARIA jest puchata i śnieżnobiała

i chęć do przytulania zawsze miała.

szczeka często bez przyczyny

i mamy wtedy dziwne miny.

 

LEDA szaleć bardzo lubi,

ma ADHD (jak jej Pani mówi)

Choć ruchliwa jest niezmiernie,

dzieciom służy bardzo wiernie.
 

Nasza BORA jest powolna,

lecz w zabawie dość swawolna.

Mamusią bardzo zostać chciała,

dlatego przyszłe swoje dzieci często sobie wyobrażała.

 

LUNA wszystkich lizać lubi,

często umiar przy tym gubi.

Jednak bardzo ją kochamy

i za radość podziwiamy.

 

DUKAT chusty chętnie nosi,

przy tym nowe style wnosi.

Swoją Panią młodą ma,

która o niego bardzo dba.

 

FRESKI mordka jest słodziutka,

ona cała zaś drobniutka.

Jak każdy Beagel energią promienieje

i sprawia, że każdy się do niej śmieje.

 

Stowarzyszenie „Zwierzęta Ludziom” kochamy

i z jego działań mnóstwo radości mamy.

Jak wdzięczność swą wyrazić – nie wiemy,

dlatego ten wierszyk od serca piszemy.
Podziękować wszystkim bardzo chemy
i kolejnyh spotkań mocno pragniemy


Centrum Zdrowia Dziecka, grudzień 2008

 

DUKAT
Czarny ojciec, rudy dziadek;
krótki ogon to mój spadek.
Jestem wyżłem, lisy gonię;
wszystkim dzieciom się ukłonię.

Pies się garnie pod latarnie,
bo gdzie indziej widać marniej,
światło lampy zaś nakłania do czytania i pisania.

Pod latarnia jest najjaśniej
i tam można znaleźć właśnie
ogłoszenie takiej treści:
- Niech się żaden pies nie pieści
i natychmiast wielka rzeszą
pieski pieszo niech pospieszą
na spotkanie psiej gromady,
na obrady i narady,
bo nareszcie czas wyszczekać,
co pies robi dla człowieka;
jak go lubi, jak go ceni,
jak pomaga mu na Ziemi;
czas powiedzieć wszystkim ludziom,
jak się pieski dla nich trudzą;
że są pierwsze do obrony,
że prowadza niewidomych,
że chcą w Pana oczach czytać,
że wędrują z nim po szczytach.

Ale dziś nadeszła chwila,
żeby przestać się przymilać!
Czas zapytać w ludzkiej mowie
i niech człowiek nam odpowie:
kto był pierwszy na biegunach,
gdzie polarna świeci łuna:
kto niósł pierwszy wieść radosną,
jak wygląda z rakiet kosmos;
kto domostwa i trzód strzeże;
kto zna tropy leśnych ścieżek;
kto pomaga człowiekowi
dzikie ptactwo w puszczach łowić;
kto złoczyńców groźnych goni i kto szuka zaginionych;
kto do dzieci lgnie ochoczo?

A tymczasem ludzie psioczą,
mówią :"pieska ich niebieska!"
i wieszają psy na pieskach,
często karzą pieskom pościć,
nie chcą dać im smacznej kości,
nie darują psot szczeniackich,
nie wychodzą na przechadzki,
niewdzięcznością swa niezmierna
płacą pieskom za psia wierność;
gdy ich złość ogarnie sroga
krzyczą "psiakość" lub "psianoga"
obszczekują się nawzajem,
mówiąc, ze to psie zwyczaje;
a kto zechce psa uderzyć,
ten kij zawsze znajdzie świeży!

Mkną psie głosy pod niebiosy
i szczękają pieski : - DOSYĆ!
Za psią służbę w ludzkim świecie,
psom należy się cos przecież!

W blaskach słońca i przez zamieć
pędza pieski na spotkania;
każdy biegnie tak jak szatan
aż na koniec psiego świata:
bokser spieszy i ratlerek
oraz innych piesków szereg;
juz z fotela skacze pudel,
buldog zegna ciepłą budę,
pędzi pies z kulawa nogą
i chart rusza za nim z pogoń;
biegnie wyżeł z nosem w trawie,
szpic rozgląda się ciekawie,
jamnik wyszedł juz spod szafy,
basset idzie, jak potrafi,
za mnie brodacz mknie wyniosły
i ogary w las tez poszły,
seter pędzi za spanielem,
a za nimi dog jak ciele,
jest i kundel, zaś na koniec
jedzie rzep na psim ogonie
i maleńkie ślepe szczenię
pcha się na to posiedzenie
na zebranie na psi taniec,
na warczenie, ujadanie,
na mruczenie i na wycie,
na skamlenie pod księżycem,
bo najwyższy czas - obszczekać
pieskie życie u człowieka!

Niechaj wreszcie świat się dowie,
jaki dla psów bywa człowiek,
że jest gniewny, ze jest zły,
ale przecież - wszystkie psy
chcą mu służyć tak jak psy
aż do kresu swoich dni!

Kiedy smutny wracasz z miasta,

Kiedy łamie ci się głos -
Czarny niby pasta
Koło ciebie krąży... nos.
Najpierw milczkiem, najpierw z dala,
Przestrzegając reguł gry,
Jak detektyw nos ustala,
Skąd się bierze nastrój zły.
Potem, gdy już nos przyczyny
Twojej kwaśnej miny zna,
Wie, że sposób jest jedyny,
Jedna rada ? właśnie ta:
Wspiąć się jak roślinka pnąca,
Zlizać z twarzy krople łez...
Nagle czujesz: pies cię trąca!
Nosem liże cię twój pies!

Czy wy znacie takie zwierze,
Co do pyska wszystko bierze ?
Jest kudłate i bez łat
Ogon nosi byle jak
Oczy ciemne i błyszczące,
Brwi jak zachodzące słońce,
Futro ma w kolorze piasku
I błyszczące w słońca brzasku
Cztery łapy, pysk i ogon,
Chodzi zawsze swoją drogą.
Mleka nie da, jaj nie znosi,
Za to bardzo pięknie prosi.
Dodam jeszcze to nie krowa,
Czy już wiecie o kim mowa ?
Serce wielkie, węch wspaniały,
Przy tym pływak doskonały.
Z dziećmi nawet "to" wytrzyma,
Powiem tylko, że to psina.
Więcej już Wam nie podpowiem

Jak ten pies się w Polsce zowie ...