FIGA Email

"Każdy pies pojawia się w naszym życiu, żeby nas czegoś nauczyć" - Cesar Millan

 

Chinese Crested Dog (Grzywacz Chiński)


to wspaniały, wrażliwy, zakochany w swojej rodzinie pies. 

Rasa ta pochodzi według niektórych źródeł z Chin, gdzie hodowane były już w XIII wieku. Chińscy żeglarze zabierali nagie psy ze sobą w długie rejsy. Mówi się, że nagie psy były potrzebne na statkach do tępienia gryzoni oraz ogrzewały marynarzy w chłodne noce. Przypuszcza się, że mogły być również źródłem pożywienia dla żeglarzy. najbardziej prawdopodobne jest, że rasa ta powstała w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 80-tych XIX wieku. Pierwsze nagie psy w typie grzywaczy były prawdopodobnie rezultatem eksperymentalnych krzyżówek międzyrasowych nagich psów meksykańskich i długowłosych ras miniaturowych.


Są to psy szybkie, zwinne i bardzo żywe przec co nigdy się nie starzeją i długo potrafić bawić się jak szczeniaki. Grzywacze dzięki swojej wrażliwości bardzo często wyczuwają nastroje ludzi. Rasa ta ma wysokie poczucie terytorializmu, z wielkim zapałem broni domu, swoich właścicieli a nawet członków stada nawet tych większych wzrostem od nich.

Wspaniale sprawdzają sie w psich sportach a najlepiej w agility, odpowiednio przygotowane wykorzystywane są w dogoterapii. Obecnie chiński grzywacz cieszy się dużą popularnością jako pies rodzinny oraz wystawowy.